Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş

Kol Saati Cam Çeşitleri

Tarih: 17.03.2023 22:17
Kol Saati Cam Çeşitleri
Kol saatleri farklı modeller ile günlük hayatta kullanılan vazgeçilmez bir aksesuar türü haline gelmiştir. Sadece fonksiyonel bir aksesuar olarak değil, aynı zamanda stil tamamlayıcı bir takı olarak da kullanılır. Erkek kol saatleri ve kadın kol saatleri kadranlarında kullanılan cam, saatin dayanıklılığı ve estetiği açısından önemli bir faktördür. En çok kullanılan saati camı türleri ise: mineral cam ve kristal cam ve mika camdır. Kol saatlerinde kullanılan malzemeler saatlerin kalitesini ve buna bağlı olarak fiyatlarını etkilemektedir. Saat kalitesi bir bütündür yani saatin kadranı, kordonu, malzemesi saatin uzun süreli kullanımına etki eder. Uygun fiyattaki saatler daha uygun malzemelerden yapılırken lüks saat olarak görülen modeller daha pahalı ve hassas malzemelerden yapılabilmektedir. Saat cam çeşidi de bu malzemelerden bir tanesidir. Genellikle hem kalitesi hem de fiyat performansı bakımından mineral saat camı popüler bir tercihtir.

Mineral Kol Saati Camı

Mineral cam, saatlerde kullanılan en yaygın saat camı türüdür. Silika ve yardımcı maddelerin karışımından yapılan sertleştirilmiş bir cam türüdür. Mineral cam, sağlamlığı ve çizilmeye karşı dayanıklı özellikleriyle bilinir. Ayrıca diğer saat camı türlerine kıyasla daha uygun fiyatlıdır. Mineral camın en önemli avantajlarından biri sağlam olmasıdır. Geleneksel cama göre darbelere karşı çok daha dayanıklıdır, bu yüzden ideal bir seçim haline getirir. Mineral camın çizilmeye karşı dayanıklı özellikleri de bir diğer önemli avantajıdır. Tamamen çizilmez olmasa da, geleneksel cama göre çizilmelere karşı çok daha az hassastır. Bu da saatinizin daha uzun süre iyi durumda kalacağı ve daha az bakım gerektireceği anlamına gelir. Mineral camın bir diğer avantajı da kırılmaya karşı dayanıklı olmasıdır. Mineral camlı bir saat düşürülür veya darbe alırsa, cam genellikle parçalanmak yerine çatlar.
Eğer bir saat almak istiyor ve hangi cam malzemeden yapıldığından emin olmak istiyorsanız bunu anlamak için bazı yöntemler mevcuttur. Saat camına yan açı ile kenardan bakıldığında yeşil yansımalar görüyorsanız kullanılan cam mineral camdır. Mineral cam kol saatlerini bu şekilde kendiniz de ayırt edebilirsiniz. Mineral kol saati camı kristal kol saati camına bir alternatif seçenektir. Daha kırılgan yapıya sahip olmasına rağmen yine de oldukça sağlam ve uzun yıllar kullanıma dayanıklıdır.  

Kristal Kol Saati Camı

Kristal kol saati camı, alüminyum oksitten yapılan bir tür sentetik kristaldir. Dünyanın en sert malzemelerinden biridir ve elmastan sonra ikinci sıradadır. Kristal çizilmeye karşı dayanıklı özellikleriyle bilinir ve genellikle pahalı ünlü markaların saatlerinde kullanılır. Kristal saat camının en önemli avantajlarından biri sertliğidir. Çizilmesi oldukça zordur, bu da saatinizin kadranının daha uzun süre güzel görüneceği anlamına gelir. Ayrıca kristal saat camı darbelere ve kırılmalara karşı son derece dayanıklıdır. Kristalin bir diğer avantajı da berraklığıdır. Kristal inanılmaz derecede berraktır ve yüksek düzeyde ışık geçirgenliğine sahiptir. Bu da saatinizin kadranının tüm ışık koşullarında kolayca okunabileceği anlamına gelir. Kristalin dezavantajı ise maliyetidir. Mineral camdan çok daha pahalıdır ve bir saatin maliyetine önemli bir miktar ekleyebilir. Kristal kol saati camının diğer saat camı türlerinden ayıran özellik hassas ve üretimi zor bir malzeme olmasıdır. Bu yüzden maliyeti de buna oranla fazladır.

Mika Kol Saati Camı

Mika cam türü bir çeşit demir oksittir. Kolay işlem yapılabilen bir silikat grubudur. Isıya karşı oldukça dayanıklı özelliğe sahiptir. Yalnızca kol saati camı üretiminde değil ısıya dayanıklı olması nedeniyle mutfak ürünlerinde de kullanılmaktadır. Mika kol saati camı aynı zamanda organik cam olarak da bilinmektedir. Mika camı darbe aldığında paramparça kırılmaz yani dağılmaz özeliğe sahiptir. Mika camını araçlarda veya farklı alanlarda da kullanıldığı görülmektedir.
Yükleniyor...