Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş

Güneş Saati Nedir?  

Tarih: 26.08.2022 15:03
Güneş Saati Nedir?  
“Güneş saati nedir?” konusu saat meraklılarının en çok merak ettiği konu olmakla beraber zamanının zaman içerisinde nasıl bir değer alarak yolculuğunu gerçekleştirdiği nasıl ölçülebilir olduğu ve nasıl oldukça düşük yok sayacak kadar az sapma yaşayan kol saati modelleri geliştirildiği merak edilmektedir. Elbette birçok önemli buluş gibi günümüz akıllı saatlerinin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Doğa bu buluşlarda en önemli yardımcı olmuştur. Ferro Watch bu özel tarihi sizler için araştırdı.  

Güneş Saati; Akıllı Saatlerinden Çok Öncesi :)

Birbirinden farklı akıllı saat modelleri yokken doğanın en güçlü öğesi Güneş’ten faydalanılan saat modelidir. Güneşi referans alarak günü tahmin etmeyi planlamalar yapmayı hedefleyen ve kullanılan ilk saat icatları arasında yer alan bu saatin çalışma tekniği ise; gölgelerden faydalanmaktı. M.Ö. 4000’lerde kullanımı başlayan ve dik bir çubuğun düz bir yüzeye yerleştirilmesi ile zaman tahminleri oluşturulsa da zaman içerisinde sayı tabanlı sistemler ile daha detaylı bilgiler alınmıştır. Daireden, açılardan ve sayılardan fayda sağlanarak aynı zamanda geliştirilerek daha detaylı bilgi verilebilen saatler olmakla beraber zaman içerisinde de geliştirilmeye devam edilmiştir. Bu saatler oldukça uzun dönemler kullanılmıştır. Gölgenin düştüğü açılardan edilen zaman tahminleri ile dönem insanları yaşamını düzenlemiştir. Elbette insanların zamanı düzenleme arzusu bu süreçte önemli bir tetikleyicidir.  

Güneş Saati Nasıl Çalışır?

Yatay düzlem üzerine dik olacak şekilde yerleştirilen ilk güneş saatlerinde sayılardan fayda sağlamak yerine gölge yönü ve boyu değerlendiriliyordu. Daha sonra sayı tabanlı saat sistemlerine geçildikçe daha anlaşılır ölçümler yapılmıştır. Kısacası güneşin çubukla beraber zemine yaptığı gölgeden faydalanılır.

Güneş Saati Nasıl Hesaplanır?

Dönem kullanımına bağlı olarak gölgenin düştüğü bölgenin hesaplanması ile sonuca kolaylıkla varılacaktır. Günümüz kol saati modellerinde olduğu gibi rakamlardan veya pusuladan da faydalanılabilmektedir.   

Güneş Saatini Kim Buldu?  

Oldukça eski tarihlere dayanan bu saat MÖ. 400 yılında Mısırlılar tarafından bulunmuştur. Düz bir zemin üzerine konulan dik çubuk çevresinde oluşan gölgelerden fayda sağlanır. İlk güneş saati bulunmasının ardından saatler çok daha hızlı bir gelişim dönemine doğru ilerleyecektir. En önemli gelişim ise Endüstri Devrimi döneminde olacaktır.

Güneş Saati Dezavatajları Nelerdir?

Bu saatin en önemli dezavantajı ise güneşsiz havalarda kullanım zorluğu olmuş olmasıdır. Kimi zaman hava kapalı olmuş yoğun kış günlerinde ise kullanılamaz olmuştur. Bu durum nedeniyle elbette saatlerin gelişimi gerekli bir hal almıştır. Ayrıca dünyanın konumsal oalrak hareketlerindeki değişim de ciddi farklılıkları yol açacaktı. Bu noktada güneş yerine sudan da fayda sağlanmıştır. Böyle eksiklikler veya aksaklık yaşanıldıkça geliştirilmeye devam edilmiştir. Daha sonrasında dini ön planda olduğu Ortaçağ döneminde ibadet etmenin zamansal önemi ile daha da kıymetli bir hal alana zaman dönemin mucitleri ile farklı formlarını almaya 1500’ler de ilk kurmalı saat yapımı ile hızla gelişmiş ilerleyen yıllarda devreye modanın da girmesi ile oldukça kullanışlı ve modayı da yakından takip eden formlarda günümüze değin gelmekle beraber halen farklı pek çok dinamik ile gelişmeye değişmeye ve vazgeçilmez olmaya devam etmektedir. Bu süreçten sonra devreye mekanik saatler girmiş ve saatin şaşma payı minimize edilen dek devam edilmiştir.

Ferro Watch Kol saatleri

Kadın kol saati, erkek kol saati veya akıllı saatler olarak günümüz dünyasında oldukça gelişmiş modeller bulmak mümkündür. Ferro Erkek Saatler , Toms Kadın saatler modelleri ile geçmişten günümüze bu yolculukta kullanıcıların yanında yer almaktadır. Saati tutku edinenlerin markası Ferro satın alma ve sonrası süreçlerde de müşterilerinin yanında yer alarak online saat alımı deneyimini çok daha özelleştirmektedir.
Yükleniyor...