Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş

Erkek ve Kadın Kol Saati Arasındaki Farklar

Tarih: 27.10.2022 19:31
Erkek ve Kadın Kol Saati Arasındaki Farklar
19 yüzyıl tarihi itibariyle kol saatleri zamanı gösteren ünlü kültür haline gelmiştir. Bugüne kadar devam eden bu teknoloji hem erkekler hem de kadınlar için farklı boyutlarda yapılmıştır. İlk dönemlerde yumuşak malzemeler nedeniyle kol saatleri sadece kadınlar için üretilmiştir. Daha sonra ise askerlik yapan erkeklere zorunlu kol saatleri kuralı getirilmiştir. Bu dönemlerden sonra kol saati iki cinsiyet için de önemli bir statü ve giyinme tarzı haline gelmiştir. Binlerce çeşide sahip olan kol saatleri erkekler ve kadınlar için farklılık göstermektedir. Bu makalede temel farklar kısaca incelenecektir. 

Ölçüsü: Kadın kol saati daha hafif ve küçüktür. 

Kadınlar genellikle erkeklere kıyasla daha ince kollara sahiptirler. Dolayısıyla erkekler daha ağır ve büyük saatleri takabilirken, kadınlar için bu kol incinmesine ve rahatsızlığa sebep olmaktadır. 
Saat yüzüne bakıldığında, yüzü ne kadar büyük ise ağırlığı da o kadar artacaktır. Bu yüzden erkek kol saati daha büyük saat yüzüne sahiptir. Hem de büyük yüz kadınlarda iri ve kaba gözükür. Erkeklerde ise küçük yüz oransız gösteriye sahip olur.  
Saat kemerine (kayışına) gelince ise, erkek kol saati kemeri genelde daha uzun ve geniştir. Çünkü kalın kolları kaplaması için gereklidir. Kadın kol saati kemeri ise daha ince ve kısadır. Ferro kadın saat kayışlarının uçları  incelirken, Ferro erkek saat kayışı yalnızca saat kadranına yakın bir yerde incelir ve giderek genişler. Saat kayışları saat yüzünü tamamlayacak şekilde tasarlanmaktadır. 
Kayış yüz genişliği oranına bakıldığında ise, eğer saat kadranı genişliği ile saat kayışı arasındaki oran ne kadar büyük ise, kadın saati olma ihtimali daha yüksektir. Örneğin 1:3 orana sahip ise, kayışın zarif ve ince olduğunu gösterir. Erkeklerde ise kayış saat kadranı ile aynı genişliktedir. Genellikle 1’e daha yakın orana sahiptir. 

Rengi ve Tarzı

Renk ve tarz hem erkek hem de kadın kol saatlerinde görülen temel farklardır. Erkek kol saatleri sınırlı renk sayısına sahiptir. Özellikle maskülen renkleri içermektedir:
Tarzına bakıldığında ise, erkek saatleri daha sade ve temiz hatlarla çevrilmiştir. Kullanılan malzemeler ise altın, demir, siyah titanyum ve deridir.  Kadın kol saatleri ise daha çok feminen renklere sahiptir:
  • Beyaz
  • Pembe
  • Kırmızı
  • Sarı
  • Siyah
Ana renk ile karıştırıldığında yumuşak bir görünüşü ortaya çıkarmaktadır. Tarzına bakıldığında ise, kadın kol saatleri sade ve zariftir. Çoğunlukla mücevherleri içermektedir. Hem de karmaşık desenler ve kıvrımlı çizgiler bu tarzı oluşturmaktadır. Bu saatleri şık gösteren gül altın, gümüş ve rodyum gibi malzemeler kullanılmaktadır. 

Farklı Özellikler

Kadın saatlerinde genellikle gömülü elmaslar ve değerli taşlar bulunmaktadır. Çünkü ana hedef saati bir süs olarak takmaktır. Ancak erkek kol saatlerine kıyasla daha az teknolojik özelliklere ve fonksiyonlara sahiptir. Çoğunun ikinci ibresi yoktur ve bu analog saatler tarihi minimalist bir şekilde gösterir. 
Erkek kol saatlerinde ise kompas, barometre, ay döngüsü göstergeleri ve sonsuz takvimler gibi teknolojik özelliklere sahiptir. Bu özellikler saate karmaşık, yoğun ve ultra-modern görünüm katmaktadır. Bu yüzden karbon fiber, titanyum ve seramikten yapılmaktadır.  

Farklı Hedefler (Moda)

Farklı tarzlar farklı hedefleri oluşturmaktadır. Çünkü herbir tarzın bir amacı bulunmaktadır. Erkek kol saatlerine bakıldığında; büyük, geleneksel ve çarpıcı görünümler güven göstergesi, kıyafet parçası ve iz bırakma anlamında hedefini belirlemektedir. 
Kadın kol saatleri ise kıyafeti tamamlamak amaçlı kullanılmakta olup, daha düşük profilli, minimalist ve zarif görünüme sahiptir. Çünkü bu durumda saat ana öğün değil de, kıyafeti zenginleştirici unsur olarak kabul edilir. 
Saatleri nasıl tanıyabiliriz?
Erkek ve kadın saatlerini tanımak için saymış olduğumuz farklılıklara dikkat edilmelidir. İlk önce saatinin ağırlığına ve büyüklüğüne bakılmalıdır. Çünkü erkek saatleri genellikle büyük olur. Kadın kol saatleri ise daha hafif ve küçük olur. İkinci bir faktör ise saatin tarzı ve rengidir. Tarz ve renk genellikle insanın cinsiyetine, daha doğrusu maskülenliğine ve feminenliğine bağlıdır. Kol saatlerine gelince ise daha açık renkli ve süslü saatler kadın saatine işaret ederken, kapalı renkli ve sade saatler erkek tarzına işaret eder. Bir sonraki adım ise, saatin takılma hedefini incelemektir. Statü göstergesi ve özgüven amaçlı takılan saat erkekleri hatırlatırken, kıyafet süsünü tamamlayan saat kadının hedefini hatırlatır. 
Ferro Saat markası, profesyonel teknik servisi, nitelikli iletişim, lojistik desteği ve yedek parçaların hazırlanışı, deneyimli ve eğitimli kadrodu aracılığı ile sizlere hizmet vermektedir.
Sıkça Sorulan Sorular
  1. Erkekler hangi renk kol saatlerini severler?
Erkekler saat seçiminde genellikle siyah, kahverengi ve gri renkleri tercih ederler.
  1. Erkekler kol saatini hangi tarafa takar?
Askeriyeden kalmış alışkanlık olarak erkekler kol saatini sol tarafa takar. 
  1. Kadın kol saati hangi kola takılır?
Erkeklerden farklı olarak kadınlar saati sağ kollarına takar.  Erkek ve kadın kol saatleri arasında birçok kritik farklar bulunmaktadır. Bu makalede bu saatlerin ölçüsü, ağırlığı, tarzı, rengi, özellikleri ve hedefleri kapsamında göze çarpıcı farklar incelenmiştir. Her cinsiyetin kendi bedensel ve sosyal özelliklerine bağlı olarak saatler üretilmektedir. Erkeklerde daha çok statü ve güven göstergesi olarak, kadınlar da ise kıyafeti tamamlayan süs olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla maskülen ve feminen ayrımı kol saatinin farklarını belirlemektedir. Tasarımcılar genellikle erkek saatlerine daha çok organik, klasik ve sade görünüm verirler. Kadın saatlerinde ise ‘incelik’ önem taşır. 
Yükleniyor...