Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş

Saat Modelleri

Tarih: 31.07.2022 18:59
Saat Modelleri
Zamanın temsili; saatler farklı formları ve tasarımları ile günümüzde pek çok cihazda bulunmakla beraber gerek evlerde gerek modada vazgeçilmez aksesuarlar olarak yerini almıştır.
Zaman eski çağlardan itibaren yaşamın en önemli olgularından birisi olmuştur. İlk çağlardan itibaren günlük yaşamı organize etmenin; tarımda, üretimde veya diğer birçok yaşamsal aktivitede günü yönetmenin altın anahtarı olan zamanı bilmek oldukça kıymetli olmuştur. Bu anlamda bunun önemini fark eden, zamanı bilmenin yaşamı kolaylaştıran bir adım olacağını düşünen bilim insanları ilk adımlarını atarken disiplinler arası olacak şekilde matematikten, fizikten, geometriden kısacası bilimin farklı dallarından fayda sağlayarak çıkarımlar yapması ve sonucunda farklı teknikler ile zamanı ortaya koyması ile sonuçlanmıştır. Her yeni teknik bir önceki tekniğin eksikliklerini giderirken toplumsal değişimler, teknoloji, bilim ve endüstrinin gelişimi günümüze dek saatlerin birçok formunu ortaya koymuştur. İlk saatler tasarlanırken veya planlanırken faydalanılan sayı sistemleri 12 ve 60 tabanlı sistemler olmakla beraber doğadan da fayda sağlanılmıştır. Öyle ki ilk denemeler arasında güneş saati, kum saati, mum saati, su saati gibi zamanı veya vakti ortaya koyan icatlar yer almıştır. Bu şekilde farklı birçok nedenle saatin icadı başlamış ve dönüşerek günümüze değin ulaşmıştır. Bunlar arasında sıklıkla merak edilen günümüzde dekoratif eşyalar arasında yer alan kum tasarımların haricinde güneş saati hakkında bilgi ise pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Güneş Saati Nedir?  

Güneşi referans alarak günü tahmin etmeyi planlamalar yapmayı hedefleyen ve kullanılan ilk saat icatları arasında yer alan bu saatin çalışma tekniği ise; gölgelerden faydalanmaktı. M.Ö. 4000’lerde kullanımı başlayan ve dik bir çubuğun düz bir yüzeye yerleştirilmesi ile zaman tahminleri oluşturulsa da zaman içerisinde sayı tabanlı sistemler ile daha detaylı bilgiler alınmıştır. Daireden, açılardan ve sayılardan fayda sağlanarak aynı zamanda geliştirilerek daha detaylı bilgi verilebilen saatler olmakla beraber zaman içerisinde de geliştirilmeye devam edilmiştir. Bu saatin dezavantajı ise güneşsiz havalarda kullanım zorluğu olmuş ve bunun yerine sudan da fayda sağlanmıştır. Böyle eksiklikler veya aksaklık yaşanıldıkça geliştirilmeye devam edilmiştir. Daha sonrasında dini ön planda olduğu Ortaçağ döneminde ibadet etmenin zamansal önemi ile daha da kıymetli bir hal alana zaman dönemin mucitleri ile farklı formlarını almaya 1500’ler de ilk kurmalı saat yapımı ile hızla gelişmiş ilerleyen yıllarda devreye modanın da girmesi ile oldukça kullanışlı ve modayı da yakından takip eden formlarda günümüze değin gelmekle beraber halen farklı pek çok dinamik ile gelişmeye değişmeye ve vazgeçilmez olmaya devam etmektedir. Bu süreçten sonra devreye mekanik saatler girmiş ve saatin şaşma payı minimize edilen dek devam edilmiştir.

Kol Saati Ne Zaman İcat Edildi?

İlk kol saati 1800’lü yılların başında sarkaçlı saatlerin ardından üretilmekle beraber Napoli kraliçesine hediye edilmiştir. Ancak bu henüz bir seri üretime yol açmamakla beraber yine 19 yüzyılın ortasından sonlarına doğru kısmi üretim başlamıştır. Özellikle askerlerin kullandığı bir aksesuar olarak karşımıza çıkmaktadır. 20 yy ile kol saatleri seri üretim başlayarak hızla yaygın bir kullanım alanına ulaşmaya başlamıştır. Kola takılan saatlerin geliştirilmesinde dönem 19. ve 20. YY oldukça etkili olmakla beraber dönemin savaş dinamikleri moda algısı ile beraber oldukça hızı bir şekilde kitle pazarlarına ulaşarak üretimlerin daha da sıklaştığı söylenebilir. Bununla beraber ilk kurmalı kol saatinin ardından geliştirilen ilk pilli kol saati tasarımları ile beraber şaşma payı oldukça azalmış ve çok daha minimal tasarımlar ortaya konulmaya başlamıştır. Saat sektörü de tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi Endüstri Devrimi’nden oldukça etkilenmekle beraber gelişimi 20 YY ile çok daha hız kazanmıştır. 1974’te ilk dijital saat üretimi yapıldı. Ayrıca değişen pazar dinamikleri rekabeti de beraberinde getirdi; değerli mücevherlerle bir dönem oldukça az üretilen saatler süreç ve değişen dünya ile beraber geniş ürün seçeneği ve farklı fiyat aralıklarında kullanıcılara sunulmaya başlanmıştır.  
Ferro Time ise 1989 yılında Halis Demir’in kurduğu Demir İthalat firmasının ikinci kuşağı olarak 2010 yılında tescilli markası haline gelmiş olup dünyanın pek çok noktasında 42’ye ulaşan ve giderek daha da büyük bir aile olan birbirinden şık ve dikkat çeken tasarımları ile pazarda kol saati noktasında geniş yer tutmayı başarmış Türk markasıdır.

Kol Saati Modelleri

Aksesuarlar arasında oldukça eski tarihlere dayanan ve yine zaman içerisinde daha da vazgeçilmez hale gelen saat kullanımı kola takılan modeller ile çok daha geniş kitlelere ulaşmış olup; seri üretim ile model ve tasarımlarını çok daha geniş ürün yelpazesinde günümüzde kullanıcı ile buluşturmaktadır.  Yakın geçmişte akıllı saat olarak en yeni formu ile buluşan son teknoloji tasarımlar birtakım denemeler olsa da pazara bilinen özelliklere en yakın formu ile 2012 yılında girmiştir. Bununla beraber kullanıcı kitlesi oldukça geniş olan bu aksesuarın erkek ve kadın olmak üzere aynı zamanda unisex ve çocuk tasarımları ile 7’den 70’e her kullanıcıya uygun kullanım sunan tasarımları üretilmektedir. Moda ve teknoloji ise bu noktada oldukça belirleyici olmaktadır.

Erkek Saat Modelleri

Erkek kol saatleri savaş yıllarından itibaren üretimi sağlanan yıllar içerisinde pek çok kategoride karşımıza çıkan modeller olmaktadır. Kimi zaman özel bir davette kimi zaman günlük kullanımda rahatlıkla tercih edilen modellerin aynı zamanda farklı kadran, kordon veya renk modelleri de bulunmaktadır. Örneğin hasır kordonlu erkek kol saati modelinin yanı sıra siyah erkek kol saati veya mavi, gold gümüş renklerde de bu kordon tasarımı çeşitlendirilebilir. Diğer taraftan erkek saat noktasında çelik kordon kol saatleri yine kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Pek çok kişi bu aksesuarını uzun yıllar kullanmak istemekle beraber dayanıklı olması da oldukça önem arz etmektedir.

Kadın Kol Saati Modelleri

Kadın saatler seçimlerinde geniş ürün seçeneği ile Ferro Time ile tüm anlarınız daha özel daha şık bir tamamlayıcıya sahip olacaktır. Kol saati bayan tasarımlarında en az erkek kol saatlerinde olduğu kadar geniş ürün yelpazesi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kadın saat modelleri arasında özellikle dikkat çeken taşlı modeller dikkat çekmektedir. Örneğin taşlı kadın kol saati, deri kordon bayan saat veya rose hasır kordon kadın saat gibi pek çok ürün farklı kombinasyonlarda kullanıcı ile buluşmaktadır. Bayan saatleri ayrıca her an için özel şıklık avantajları da sunmaktadır. Kimi zaman en özel anların tamamlayıcısı olurken kimi zaman günlük veya klasik kullanımda oldukça uyum yakalamak mümkündür.

Akıllı Saatler

Kadın akıllı saat veya erkek akıllı saat olarak seçimler yapılabilse de sıklıkla bu saatler unisex özelliklerde olmaktadır. Farklı akıllı saat kordonu seçimleri ile özelleştirilirken her kombine uygun renk seçimleri kolaylıkla tercih edilebilir.

Kol Saati fiyatları

Saatler birbirinden farklı tasarım ve modellerde yapılmaktadır. Gerek kordonları gerek yapım malzemeleri gerek tasarımları ile farklı modeller farklı değerler ile karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada geniş ürün seçeneği ile kadın ve erkek kol saati fiyatları Ferro Time’da sizlerle. Güvenilir ödeme seçeneği ve taksit imkanı ile fırsatları kaçırma.
İlgili Ürünler
Yükleniyor...