Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş

Kol Saati Ne Zaman İcat Edildi?

Tarih: 26.02.2023 20:25
Kol Saati Ne Zaman İcat Edildi?
Herkes tarafından şık bir aksesuar olarak kullanılan ve farklı özelliklere sahip olan kol saatleri geçmişten günümüzde birçok gelişmeye uğramıştır. Kol saatleri günlük yaşamımızda o kadar yer etmiştir ki kol saati söz konusu olduğunda yalnızca saat kelimesi kullanılır. Saatler genel olarak bir evrime uğramıştır denilebilir. Güneş saatlerinden duvar saatlerine, cep saatlerine, kol saatlerine telefonlara ve bilgisayarlara ve son olarak da akıllı saat dediğimiz giyilebilir teknoloji haline gelmiştir. Kol saatleri moda söz konusu olduğunda ilgi çekici ve farklı tasarımlar ile markaların özel ürünleri arasında yer almaktadır. Çok eski yıllarda tek tip kol saati modelleri bulunurken günümüzde aklınıza gelmeyecek modellerde ve tasarımlarda kol saatleri bulunmaktadır. Sadece tasarımları ile değil teknik özellikleri ile de saatler kullanım amacının dışında bambaşka donanıma sahip hale geldi. Günümüzdeki haline gelmesinin temelinde tabii ki de ilk icadının payı var. Kol saatinin icadından bugüne teknoloji o kadar çok gelişti ki bu gelişimden kol saatleri de nasibini aldı.  İlk kol saati 1810 yılında Abraham Louis Breguet tarafından Napoli Kraliçesi olan Caroline Bonaparte için yapılmıştır. Yani tarihte ilk kol saati bir kadın için yapılmıştır. O zamanlar seçkin kadın modasına giriş yapan kol saatleri büyük ses getirmiştir. Bugün ise genellikle erkek kol saatleri çok popüler olsa da kol saatleri ilk kez bir kadına yönelik yapılmıştır. 19. Yüzyılın sonlarında seçkin ve soylu olarak adlandırılan ailelerdeki kadınlar bileklerinde saat taşımaya başladılar. Yani o zamanlar kol saatleri seçkinliğin bir sembolü gibiydi. Kol saatleri artık hem bir aksesuar hem de statü göstergesi olmuştu. İnsanların yanlarında taşıdığı daha büyük boyuttaki saatler yerine gelen kol saatleri bu anlamda çok pratik ürünlerdi.  İlk yapılan saatlerde en iyi şekilde çalışması önemli olarak görülmüyordu. Yalnızca dış görünüşünün çok iyi olması ve bilekte bulunması önemliydi. Ferro erkek saatler günümüzde bileklerinizdeki en şık aksesuar.

Kol Saatinin Yaygınlaşması

Kadınlar için üretilerek başlayan kol saati macerası artık  yaygın bir hale geldiğinde farklı amaçlar için de kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle 2. Dünya Savaşı’ndan sonra daha da popüler olma yolunda ilerledi. Askerler zaman konusunda yardım almak için saate ihtiyaç duyuyorlardı fakat bunun daha pratik bir hale gelmesi gerekiyordu. O zamanlardaki kasik büyük boy cep saatleri askerler için bir yük olarak görülüyordu. Bu yüzden pratik kullanım sağlaya kol saatleri onlar için çok faydalıydı. Kol saatine geçiş yapmadan önce ise normal saatleri bileklerine bağlayarak çözüm üretmişlerdir. Kol saati üretiminin geleneksel saat üretiminden daha önemli hale geldiğinde de tam anlamıyla bundan yararlanmışlardır ve geleneksel deri kordon erkek saatler yerini yavaş yavaş kol saatlerine bırakmaya başlamıştır.
Askerlerin kol saatlerini kullandığını gören diğer insanlar kol saatlerinin yalnızca kadınlara, seçkinlere özel olmasını saçma buldu ve herkes tarafından kullanımı popüler hale geldi. Kadınların daha çok moda ürünü ve bilezik gibi kullandığı kol saatleri artık işlevsel ve ihtiyaç ürünü haline gelmeye başlamıştır. Erkekler için de üretilmeye başladığı bir süre boyunca yine statü temsili olarak kullanılıyordu. Aynı zamanda yeni ve modern bir bakış açısının da simgesiydi.

Kol Saatlerinin Modern Yolculuğu

 Zaman içinde ihtiyaca yönelik kullanım amacıyla sadece statü sahibi kişiler değil herkes için kullanılmaya başlandı. Talep arttıkça kol saatlerinin kalıpları, modelleri çeşitliliği de arttı. Farklı teknolojik gelişmeler kol saatlerini daha sağlam ve kullanışlı bir biçime getirdi. Kol saatlerinin her anlamda gelişmesi ve değişmesi ile kullanılan materyallerden modellere kadar birçok değişikliğe uğramıştır. Günümüzde kol saatleri yalnızca zamandan haberdar olmak için değil birçok farklı amaç için talep edilmektedir.
Yükleniyor...