Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş

Kol Saatinin Tarihçesi Ve Gelişimi

Date: 27.10.2022 19:19
Kol Saatinin Tarihçesi Ve Gelişimi
Kol saati günümüz modern toplumunda çokça kullanılan saattir. Dünyanın her yerinde binlerce tarz kol saatleri üretilmektedir ve müşterilerin isteklerini tatmin etmektedir. Bu teknoloji sadece zamanı gösteren bir kültür olmaktan çıkıp, daha çok statü ve giyinme tarzı olarak faklı bir boyuta ulaşmıştır. Dolayısıyla kullanıcıları kadın ve erkek kol saati tarihçesi ve günümüze uzanan gelişimi ilgilendirmektedir. Bu yazıda kol saatinin kısa bir tarihçesi ve geçirmiş olduğu evrim anlatılacaktır. 

İlk Kol Saati

Kol saatinden önce binaların tepesinde yer alan mekanik saatler ve cep saatleri mevcuttu (1200-1300 yıllar). İlk kol saati ise 1810 veya 1812 yılında Abraham-Louis Breguet tarafından Napoli kraliçesi için yapılmıştır. Belirli kaynaklara göre kol saatinin tarihi 1570’li yıllara uzanmaktadır. Ancak o dönemlerde bu icat kol saati olarak tanımlanmamıştır. İlk dönemlerde kadınlar için üretilen bu saat tarzı aksesuar veya bilezik olarak tanımlanıyordu. O dönemler saatler yumuşak malzemelerle üretildiği için, daha çok kadınlara hitaben yapılıyordu. Ancak zamanda askerlik yapan erkeklere zorunlu hale getirildi. Neticede 1880’li yıllarda deniz kuvvetleri için iki bin saat üretilmişti. 
1904 yılında ise Brezilya’lı havacı uçuşlarını zamanlamak için saat arayışı içine girdi ve Louis Cartier’in desteği ile en ikonik modellerden biri olan Cartier Santos saatini geliştirdiler. 

1930-1980’li yıllar Kol Saati (Elektrikli Saat)

Bu dönemde ilk elektrikli saat icat edilmiştir. Bu kol saati modeli sadece bilimsel kullanım için pahalı bir şekilde üretilmiştir. İlk modeller sabit elektrik kaynağına veya taşınması güç olan ağır bataryalara sahipti. Bir sonraki adım ise yarı üretken teknoloji ile geldi. Bu teknoloji saat mekanizmalarının minyatör formda üretilmesine olanak sağlıyordu. Seiko Astron modeli 1969 yılında pazarlarda satışa çıkarılan ilk elektrikli kol saati olmuştur. İlk zamanlarda pahalıydı ancak zamanla fiyatlar düşmeye başlamıştı. Bu dönemlerde piyasada yer alan diğer bir ünlü marka ise Rolex kol saatidir. Bu model kuvars mekanizmalı bir saattir. Daha sonra Swatch şirketi rekabetçi elektrikli kol saatini üretmeye başladı ve bazı malzemeleri nedeniyle ucuz üretime sahipti. Bu ise yerli saat üretimini ve satışını yeniden dengeli duruma getirdi. Piyasa ise 1980’li yılların sonlarında yenilenmişti. Mekanik saatler yeniden popüler olmaya başladı. Bu dönemlerde Omega, Seiko, Rolex ve Patel Philippe gibi ünlü marlalar piyasayı kaplamıştı.  

1980’den 2000’li yıllara uzanan Kol Saatleri (Dijital Kol Saati)

Seiko kol saatleri 1990’lı yıllara kadar piyasada en çok talep gören saatlerden biri olmuştu. 2000’li yıllarda ise yeni tasarımlı elektrikli kol saatleri üretilmiştir ve bir süre popüler olmuştur. Bu model 1970’de Hamilton şirketi tarafından üretilmesine rağmen, 2000’li yıllarda popülerliğini geri kazanmıştır. Bunun bir nedeni ise Kapitalizmin kendini yeniliyor olmasındadır. Neticede eski ürünler yeni reklamlar ve teşvikler ile kendini yenileyerek talep kazanmaktadır. Ayrıcalığı ise zamanı saat diliyle ve sayılarla değil, modern toplumda popüler olan elektronik sayılarla gösteriyor olmasındadır. Özellikle gençler arasında daha fazla talep görmüştür. Piyasada ‘dijital kol saati’ olarak bilinmektedir. 

Günümüz Kol Saatlerinin sosyal pozisyonu (Akıllı Saat-Smart Watch).

Eski zamanlardan beri paslanmaz çelik, gümüş ve altın gibi malzemeler kullanılmaktaydı. Şirketler zamanla titanyum, silikon, karbon fiber ve seramik gibi ileri teknoloji malzemelerini kullanmaya başladılar. Burada kol saatlerinin her zaman yeni teknoloji buluşları ile eşzamanlı olarak geliştiğini görebiliriz. Dolayısıyla bu yeni teknoloji kol saati endüstrisinde de kullanılmaktadır. 2000’li yıllardan günümüze uzanan bilgisayar ve cep telefonu endüstrisinin gelişimi neticesinde ‘Akıllı Saat’ üretilmeye başlandı. Smart Watch olarak bilinen bu saat Apple cep telefonları ile yakından ilişkili olarak kullanıcıların taleplerini tatmin etmektedir. Bu saatin icadı kol saatine tamamen  yeni boyut kazandırdı. Çünkü sadece bir zamanı gösteren bir teknoloji olmaktan öte, günlük hayatta iletişim ve sosyal aktivitelerimizde etkinlik gösteren bir unsur haline geldi. 
Günümüzde kol saatlerinin kullanım pozisyonu evrim geçirmektedir. Zamanı gösteren bir teknolojiden daha öte, sosyal statüyü temsil eden bir eşya haline gelmiştir. Apple Watch gibi kol saatleri ise günlük hayatta aktivitelerimize katkı sağlayan teknolojilerdir. Ancak kapitalizmin her zaman kendini yenilemesi nedeniyle, eski klasik kol saatleri hala talep görmektedir ve kullanılmaktadır. Hatta bazı toplumlarda bu klasik saatler kullanıcının sosyal pozisyonuna uygun şekilde tercih edilmektedir. Ferro akıllı saatler ise en çok tercih edilen akıllı saatlerden olmaktadır.
Ferro Saat markası, profesyonel teknik servisi, nitelikli iletişim, lojistik desteği ve yedek parçaların hazırlanışı, deneyimli ve eğitimli kadrodu aracılığı ile sizlere hizmet vermektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

  1. İlk kol saati ne zaman icat edildi?
İlk kol saati 1812 yılında Napoli kraliçesi için icat edildi.
  1. Kol saatinin hangi çeşitleri var?
Kol saatleri analog, dijital, hibrit, dokunsal, klasik, dokunmatik ve moda olarak farklı çeşitlere sahiptir.
  1. İlk kol saati hangi ülkede ve kim tarafından icat edilmiştir?
İlk kol saati İsviçre’de İsviçre saatçisi Abraham-Louis Breguet tarafından icat edilmiştir. 
 
Sonuç olarak, kol saatinin geniş içerikli ilginç tarihçeye sahip olduğu söylenebilir. 1570’li yıllarda kökleri atılmış olarak 1800’li yıllarda yeni seviyeye çıkan bu endüstri günümüze kadar muazzam gelişimi yaşamıştır. Kol saatinin farklı modelleri ve çeşitleri günümüz modern toplumunda hala kullanılmaktadır. Üstelik bir sosyal statü göstergesi olarak kollarımızın ayrılmaz bir süsü haline gelmiştir. Apple Watch gibi Akıllı saatler ise yeni kültür aktivitelerimizde etkin rollere sahiptir. Hızla ilerleyen teknoloji sayesinde kol saatlerinin hayal edilemeyecek yeniliklere ulaşması şüphesizdir. 
Loading...