Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş

Quartz (Kuvars) Saat Nedir?

Date: 25.12.2022 21:50
Quartz (Kuvars) Saat Nedir?
Kuvars saatler enerjilerini pilden aldıkları için ‘pilli saat’ olarak bilinmektedir. Kuvars saatler ilk defa sanayi devriminden sonra kullanılmaya başlanmıştır. Quartz saatleri, mekanik saatlerden ayıran en önemli özellik bu saatlerin pille çalışıyor olmasıdır. Bu saatlerin düzgün çalışabilmesi için içerlerinde bir elektrik akımı geçmektedir. Kuvars saatlerin içyapısı mekanik saatlerden daha farklıdır. Bu saatlerin içinde pil ve kuvars taşları yer almaktadır. Özellikle Ferro Time marka saatlerde kaliteli kuvars taşına fazlasıyla önem gösterilmektedir. Zaten bu saatler adlarını içlerindeki kuvars taşından almaktadırlar. Kuvars saatler diğer saatlere göre çok daha az bakım isterler. Birkaç yıl pil değişimi gerektirmezler. Bazı üreticiler pilli saatlerin mekanik saatlerden daha iyi olduğunu söylerler. Pilli saatlerin mekanik saatlere göre daha dakik olduğunu söylerler. Tabii akıllı saat modelleri bu konunun dışındadır.

Quartz Saatler Nasıl Çalışır?

Quartz saatlerin içerisinde her saatte olduğu gibi bir çark sistemi vardır. Bu sistem, bünyesinde akrep ve yelkovanı barındırır. Çoğu saatin çalışma prensibi çark sistemine bağlıdır. Fakat kuvars saatlerde durum biraz daha farklıdır. Saatin içerisindeki küçük bir kuvars kristali saatin çalışmasını sağlayan ana etkendir. Bu kuvars kristali sayesinde saatte sapma olmamaktadır. Ve her zaman doğru saati göstermektedir. Kuvars saatin içerisinde belli başlı parçalar vardır. Ferro Time markası bu parçaların üst düzey kalitede olması için büyük bir özen göstermektedir. Bu parçalardan bazıları pil, mikroçip, saat ayarlama vidası, elektrik adımlı motor ve orta şafttır. Bu parçalar saatin işleyişinde çok büyük bir öneme sahiptirler. Bu malzemelerin doğru yerleştirilmesi de bir o kadar önem taşımaktadır.

Kuvars Saatlerin Eşsiz Yapısı

Quartz saatlerin, ana maddesi olan kuvars aslında çok kolay bulunabilen bir maddedir. Kuvars pek çok taşın üzerinde, hatta kumun içinde dahi bulunabilir. Bu sayede bu saatlerin yapım aşamasında kolaylık sağlanmış olur. Bu saatler pizoelektrik bir yapıya sahiptirler. Bu özellik sayesinde içlerindeki kuvars taşını biraz sıkmak ondan elektrik elde etmemizi sağlar. Bu özellik saati değerli yapan özellikleri arasında yer almaktadır. Kuvars taşına elektrik verildiği zaman taş titremektedir. Bu titreme ve enerji saatin çalışmasını sağlar. Bu yüzden kuvars saatler başlı başına çok eşsiz bir yapıya sahiptirler. Ferro erkek saatler bu tarz bir özelliğin en doğru uygulandığı saatlerdir. Saatin içerisindeki bu güç akrep ve yelkovana iletilir ve onların dönmesini sağlar.

Kuvars Saatlerin Fiyatları

Kuvars saatlerin ücretleri her markada ve her modelde farklıdır. Ayrıca erkek ve kadınlar için üretilen özel saatlerin ücretleri de birbirlerinden farklıdır. Saatin ücretini belirleyen etkenlerden biri nasıl bir görüntüye sahip olduğudur. Yani dijital veya analog görüntüye sahip olması saatin ücretini değiştirir. Kuvars saatlerin ücretleri 500 lira ile 3500 lira arasında değişmektedir. Ferro Time marka kuvars saatler ortalama bir ücrete sahiptir. Bu saatler ile uzun süreli bir kullanıma sahip olabilirsiniz.

Kuvars Saatleri Diğer Saatlerden Ayıran Özellikleri

Kuvars saatler, en başta kullanıcılara kolaylık imkanı sunar. Bu saatlerde saati kurmayı unutmak gibi bir dert yoktur. Çünkü bu saatler pille çalıştıkları için uzun yıllar pilleri bitmeden aktif bir şekilde çalışırlar. Ayrıca çok az elektrik tüketmektedirler. Mekanik saatler kendilerinden kurmalı bir yapıya sahip değildirler. Mekanik saat kullanıcıları saatlerini kurmayı asla unutmamalıdırlar. Ama Ferro marka kuvars saatlerde böyle bir dert yoktur. Quartz saatleri, mekanik saatlerden ve diğer saatlerden ayıran başka bir unsur da yer çekimine karşı olan dayanıklı yapısıdır. Bu özellikleri onların her zaman doğru saati göstermesini sağlar. Kuvars saatleri özel yapan başka bir özellikleri de hassas yapılarıdır. Bu saatler diğer saatlere göre çok daha hassas ve estetik bir görüntüye sahiptirler. Bu yüzden kadınlara alınabilecek en güzel hediyeler arasında yer alırlar. Kuvars saatin içinde ibrelerin dönmesini sağlayan bir dişli vardır. Fakat bu dişliler diğer saatlerden farklı olarak kuvars kristali sayesinde çalışırlar. Kuvars saatlerin dikkat çeken başka bir özellikleri de yer çekiminden asla etkilenmemeleridir. Yani bu saatler dünyanın en yüksek ve en alçak noktalarında bile doğru saati söyleyeceklerdir. Bu özellikleri onların sıklıkla tercih edilmesini sağlayan en önemli etkenlerdendir.
Loading...