Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş Distribütör Güvencesi Ücretsiz Kargo Vade Farksız 3 Taksit Güvenli Alışveriş

Kronograf Saat Nedir?

Date: 19.11.2022 19:53
Kronograf Saat Nedir?
Kronograf saati, bir ekran saati ile birlikte kronometre olarak kullanılan bir saat türüdür. Temel bir kronograf bağımsız bir saniye ibreye ve bir dakika alt kadrana sahiptir. Bu saat mil üzerine art arda basıncın uygulanmasıyla başlatılabilir, durdurulabilir ve sıfıra döndürülebilir. Kronograf, geçen süreyi ölçmesine olanak tanıyan yerleşik bir kronometre özelliğine sahiptir. Bu özellik bir komplikasyon olarak hem adlandırılır. Kronograf saatler tipik olarak saatleri, dakikaları ve saniyeleri gösteren iki veya üç alt kadrana sahiptir. Ferro erkek saat modelleri arasında en çok tercih edilen modellerdendir.

Kronograf Kısa Tarihçesi Ve Kelime Anlamı

Kronograf kelimesi yunanca zaman anlamına gelen ‘Chronos’ ve yazmak anlamına gelen ‘Graph’ kelimelerimden oluşmaktadır. İlk kronograf 1816 yılında astronomik ekipmanların çalışmasıyla Louise Moinet tarafından tasarlanmıştır. Kronografların cep saatleri ile buluşması ise 1964 yılında Sekio marka özel saat yardımıyla gerçekleşti. Daha sonra ise Hamilton gibi markalar ile devam etti. Böylece süre tutma fonksiyonuna sahip olan bu saat ek popüler saatler arasında yer almıştır. 

Kronograf Saat Nasıl Ve Nerede Kullanılır? 

Erkek ve kadın saatler özelinde Saatin kronograf özelliğini kullanabilmek için saat mekanizmasına bazı eklemeler yapılır ve kronograf kadranı eklenir. Gövdeye ise saati çalıştırmak için ekstra bir düğme yerleştirilir. Bu düğme özellikle canlı saat ayarı yapılırken kullanılan ana butonun yanında yer almaktadır. Bazen kronograf düğmesi birden fazla olabilir. 

Saatin kronograf özelliği belirli bir zaman dilimini ölçmek için kullanılır ve etkin sonuçlar elde edilir. Genellikle saniye ve dakika gibi kısa zaman dilimini ölçmek için tercih edilir. 

Çalıştırma Adımları

Kronograf saati çalıştırmak için 3 adım takip edilir:
  1. Saat 2 konumundaki düğmeyi gevşeterek üzerine basınız. Bu işlemden sonra merkezi saniye ibresi ve alt sayaçtaki yelkovan çalışmaya başlar.
  2. Saat 2 konumundaki düğmeye bir daha basınız. Bu sefer merkezi saniye ibresi ve alt sayaçtaki yelkovan duracaktır. Saniyenin çeyreği hassasiyeti ile süreyi gösterecektir. Bu düğmeye ilk bastığınız andan sonra gerçekleşir. 
  3. Saat 4 konumundaki düğmeye gevşeterek üzerine basınız. Böylece kronograf işlevi ibreleri sıfırlanmış olur. 

Kronograf/Kronometre

Kronograf saatler, geleneksel saat yüzüne ek olarak, belirli ölçümler yapmak için başlatılabilen ve durdurulabilen bir ibreyi içermektedir. Bu kronometre ibresini takometre ile bağlantılı olarak kullanarak, kısa sürede kat edilen mesafe ile ilgili hızlı hesaplamalar yapılabilir. Kronograf saatin adı olsa da bu kronometre özelliğinin de adıdır. Bu çok kullanışlı özellik nedeniyle sporcular ve spor görevlileri tarafından çokça kullanılmaktadır. Çünkü antrenmanlarında ayarlamalar yapmak isteyen sporcular ve önemli aramalar yapmak için hassas zamanlamaya güvenen spor görevlileri bu özelliklere ihtiyaç duymaktadır. 

TAKİMETRE

Takimetre, belirli bir süre boyunca seyahatin hızını ölçmek için kullanılan bir tür saat komplikasyonudur.  Komplikasyonlar, saati söyleme işlevinden başka, saatlerde var olan işlevlerdir. Takometre, kronograf saatlerinde tipik bir özelliktir. Bazı kronograf saatlerinde mutlaka bu özellik bulunmayabilir, ancak özellikle herhangi bir şeyi tam olarak zamanlamak için bu saat kullanılabilir.

Çoğu takimetre, 7 ila 60 saniye arasında herhangi bir yerde ölçüm yapma imkanını sunar. Bu ise onu özellikle kat edilen mesafenin kısa vadeli ölçümlerini yapmak için kullanışlı hale getirir. Örneğin bir yarış arabası sürücüsü veya bir havayolu pilotu için işlevli bir özellik olarak hizmet eder. 

Yüksek Kontrast Kadranlar

Kronograf saatler genellikle yarış arabası sürücüleri ve pilotlar gibi yüksek hızlı durumlarda en üst düzey profesyoneller tarafından kullanılmaktadır. Dolayısıyla zamanı kontrol etmeye ve hızlı ve verimli bir şekilde ölçmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle, saat kadranındaki yüksek kontrastlı kadranlar ve diğer ayrıntılar çok önemlidir. Çünkü bileğinize bakmak için harcanan zaman ne kadar az olursa, gözlerinizi yolda veya gökyüzünde o kadar fazla tutabilirsiniz.

Özel Çerçeveler

Çerçeve, saatinizin kadranını çevreleyen ek bir bileşen olarak adlandırılabilir. Saati kullanan kişi, farklı türde ölçümler yapmak için çerçeveyi döndürebilir. Çerçeve kullanıcının saate duyduğu ihtiyaca bağlı olarak farklı özellikleri içerebilir. Birçok havacılık saatinde, saatin çerçevesi döndürülerek ayarlanabilen çift zamanlı görüntüleme komplikasyonu bulunmaktadır.

Bazı kronograflarda, saati takan kişinin kalp atış hızını ölçmesini sağlayan pulsometre çerçeveleri hem mevcuttur. Bu özellikle yarış saatlerinde yaygın kullanılmaktadır. Sonuç olarak, kronograf saatleri zamanı saniye ve dakika olmak üzere kısa dilim halinde ölçmek amacıyla kullanılan özel saatler olarak görülebilir. Özellikle yarışmacılar ve yarışmacı görevlileri tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Yüksek kontrast kadranları, takimetresi ve özel çerçeveleri ile kullanıcıların ihtiyaçlarını tamamıyla karşılamaktadır. Ancak bu saati kullanmak için eski dönemlerdeki gibi sadece profesyonel pilot veya sürücü olmaya gerek yoktur. Bugün Herhangi bir bilgili saat tutkununun bileğinde bir kronometre bulabilirsiniz. Kronometre saatin sunduğu hassas işlevsellik veya özel kadranlarının ve özelliklerinin keskin görünümü gibi ihtiyaçlarınıza uygun çok sayıda saat mevcuttur.
Sıkça Sorulan Sorular
  1. Kronograf saat nasıl kullanılır?
Saatin yan kısmında bulunan butona basılarak aktivasyon başlatılabilir ve ikinci basışta işlem durdurulabilir. 
  1. Kronograf saatindeki 3 kadran hangileridir?
 Bir kronograf alt kadranı üzerindeki üç ibre, geçen süreyi sırasıyla saniye, dakika ve saat olarak ölçmek için kullanılır.
  1. Kronograf saat neden özeldir?
Çünkü kronograf saat birçok fonksiyonları sunmaktadır. Örneğin aynı zamanda iki olayın zamanını, hızı  ve kalp atış hızımı ölçmek için kullanılır.
Loading...